داستان سیصد (۲۰۰۶)

چکیده: آنچه در ادامه می خوانید خلاصه داستان فیلم سینمایی سیصد ساخته زاک اسنایدر می باشد.
داستان سیصد (۲۰۰۶)

تحت روایت دیلیوس، زندگی لئونیداس جوان به تصویر کشیده می شود و فیلم داستان زندگی او را از زمان جوانی تا وقتی که یک دکترین اسپارتی می شود را روایت می کند. سال ها بعد، زمانی که لئونیداس به مقام پادشاهی می رسد فرستاده های پارسی به دروازه ی اسپارت می رسد و از اسپارتی ها می خواهند تا در برابر خشارشا تسلیم شوند. به علت تهدید ها و رفتار او، لئونیداس و محافظانش فرستاده ها را به درون چاه می اندازند. پس از آن لئونیداس افوروس را ملاقات می کند و به او یک استراتژی ارائه میدهد تا از طریق آن بتواند با نفرات بسیار زیاد ارتش هخامنشی در تنگه ی ترموپیل مقابله کند. نقشه او بدین شرح است که پارسی ها را به تنگه ای باریک بین صخره ها و دریا بکشاند. افوروس با اوراکل که مخالف درگیری یونان با سپاه هخامنشی بود دیدار و مشورت می کند. پس از آن که لئونیداس راهی جنگ می شود یک فرستاده از خشایارشا ظاهر می شود و به افوروس به خاطر حمایتش پاداش می دهد.

بدون توجه به مخالفت افوروس ، لئونیداس نقشته ی خودش را دنبال می کند و ۳۰۰ نفر از بهترین سربازها را جمع آوری می کند. در طول مسیر به ترموپیل ، به آنها آرکادی ها و بسیاری از یونانی های دیگر ملحق می شوند. آنها بک دیوار در ترموپیل می سازند تا جلوی پیشروی سپاه پارسی را بگیرند. در همین حال لئونیداس با افیالتس که فردی گوژپشت بود روبرو می شود. افیالتس از لئونیداس می خواهد با ملحق شدن به ارتش او و نشان دادن یک راه مخفی به شاه، نام پدرش را زنده کند. به گفته ی افیالتس این راه می تواند محاصره و شکست سپاه هخامنشی را برای یونانی ها به ارمغان آورد. لئونیداس به او احساس دلسوزی می کند اما پیشنهاد او را نمی‌پذیرد . به این دلیل که افیالتس حتی یک سپر را به سختی به دست می گیرد که می تواند نظم آرایش فالانکس ها را تحت تاثیر قرار دهد.

در طول جنگ ، پارسی ها از اسپارتی ها می خواهند که سلاح خود را بر زمین گذاشته و تسلیم شوند. لئونداس نمی‌پذیرد و با آرایش فالانکس ها و استفاده از فضای باریک سعی در جوگیری از پیشرفت ارتش هخامنشی می کند. خشایارشا شخصاً با لئونیداس وارد مذاکره می شود و به او قدرت و ثروت را در قبال وفاداری به پادشاه هخامنشی پیشنهاد می دهد. لئونیداس پیشنهاد را نمی‌پذیرد و در عوض قول ریخته شدن خون پادشاه هخامنشی را می دهد. پس ازآن خشایارشا به گارد جاویدان دستور می دهد که به اسپارتی ها حمله کند. افیالتس نزد خشایارشا می رود و مکان راه مخفی را به او نشان می دهد. وقتی اسپارتی ها از خیانت او آگاه می شوند شروع به عقب نشینی می کنند. لئونیداس دیلیوس را بر خلاف میلش به اسپارت می فرستد تا خبر جان فشانی آنها را به کنسول برساند.

در اسپارت ملکه گورگو در قبال حمایت کنسول اسپارت از لئونیداس ، پیشنهاد همخوابگی با ترون را می پذیرد؛اما وقتی ترون در برابر کنسول به او خیانت می کند ، گورگو از شدت خشم او را به قتل می رساند که ناگهان کیسه ی سکه های طلا متعلق به پارسی ها از او نمایان می شود! به خاطر خیانت او کنسول با لئونیداس در برابر پارسی ها متحد می شود. در ترموپیل زمانی که پارسی ها اسپارتی ها را محاصره می کنند ، خشایارشا تسلیم شدن آنها را طلب می کند و دوباره قدرت و ثروت را به آنها وعده می دهد. لئونیداس تظاهر به پذیرش پیشنهاد می کند ولی در عین حال از یکی از اسپارتی می خواهد از پیکر نشسته ی او به عنوان تکیه گاه استفاده کند و خشایارشا را به قتل برساند. خشایارشا سراسیمه وار به ارتش خود دستور حمله می دهد. کمانداران پارسی باقی اسپارتی ها را تیرباران می کنند. لئونیداس بر می خیزد و نیزه ی خود را به سمت خشایارشا پرتاب می کند و او را زخمی می کند و در عین حال به وعده ی خود در باره ی ریختن خون پادشاه عمل می کند. با باران تیر کمانداران تمامی سپاه اسپارت به قتل می رسند.

کارگردان: زاک اسنایدر (زاده ۱ مارس ۱۹۶۶) کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است، که بیشتر برای ساخت فیلم‌های اکشن و علمی تخیلی شناخته شده است.

آثار وی:

طلوع مردگان (۲۰۰۴)

۳۰0 (۲۰۰۷)

نگهبانان (۲۰۰۹)

مشت ناگهانی (۲۰۱۱)

مرد پولادین (۲۰۱۳)

افزودن دیدگاه جدید