نگاه نو با نسل نو

چکیده: اگر فیلمساز جوانی همت و جدیت داشته باشد، می تواند رد پایی در سینما از خود به جای بگذارد.

یادداشت سردبیر

 

شاید در دیگر موقعیتها درخشش جوان ها با موانع بسیاری همراه باشد، اما در سینما این موانع نسبتاً کمتر است. اگر فیلمساز جوانی همت و جدیت داشته باشد، می تواند رد پایی در سینما از خود به جای بگذارد.

دراین دو سه سال اخیر منقدین سینما اذعان داشتند که کارهای به اصطلاح فیلم اولی درخشان تر و تأثیرگذارتر بوده است. دلیل آن هم روشن است؛ همت و جرئت در ریسک بالا. فیلمسازان جوان توانستند هم به لحاظ فرمی و هم به لحاظ داستانی قطار سینمای ایران را جلو ببرند.

 ریشه بسیاری از بحرانهای فرهنگی اجتماعی، باور نسل جوان است؛ اگر به نسل جوان امروز ایمان داشته باشیم، بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد. چراکه خلاقیت نسل جوان اگر در موقع مناسب بکار گرفته شود، خودبخود از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهد شد. اگر برای نسل جوان موقعیت و جایگاه واقعی در جامعه در نظر گرفته شود، به سرعت شاهد شکوفایی جامعه خواهیم شد و اگر خدای نکرده جامعه نسل جوان جدی نگرفته شود و به حاشیه رانده شود؛ بحرانها یکی پس از دیگری جامعه را فلج خواهد کرد و ضررهای جبران ناپذیری به پیکره جامعه زده خواهد شد.

بنابراین جهت جلوگیری از چنین عواقبی تنها راه ،ایمان و باور نسل جوان امروزی است. هرجا قشر جوان پررنگ­ تر بوده، کارایی و کیفیت کار بالا رفته است. نمونه سینمایی اخیر می­توان به دو فیلم از فیلمسازان نسل جوان نام برد، فیلم ابد و یک روز به کارگردانی سعید روستایی و فیلم ماجرای نیمروز به کارگردانی محمدحسین مهدویان اشاره کرد. که هریک افق تازه­ ای به سینمای ایران بخشیده اند و امثال اینگونه افراد جوان خلاق فراوان است. فقط کافی ست آنها را باور کنیم.

مهدی امینی

افزودن دیدگاه جدید