یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت»

در دوره یازدهم حشتواره سینما حقیقت، مستندهایی با سوژه یا موضوع ارزشی افزایش چشمگیری داشته و در عین حال این نوع مستندها به دلیل ساخت حرفه ای و برخورداری از فرم، روایت خوب و تکنیک بالا توانسته است نظر مخاطبین را به خود جلب کند

یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت»، در حال حاضر یکی از جامع­ترین جشنواره های تاریج مستند ایران به شمار می­رود. بنظرم این جشنواره در دوره یازدهم توانسته است سلیقه ­های مختلف را دورهم گرد آورد. تعادل خوبی بین طیف انواع مستندها برقرار شده بود؛ مستندهایی با موضوع تاریخی، سیاسی، اجتماعی، طبیعت، مذهبی و مستندهای سینمای بین الملل توانسته بود ذائقه های مختلف مخاطبین را تأمین کند.

مسئله بعدی که این دوره جشنواره را خیلی برجسته می­کند، آن است که مستندهایی با سوژه یا موضوع ارزشی افزایش چند برابری نسبت به دوره های قبل جشنواره داشته و در عین حال این نوع مستندها به دلیل ساخت حرفه ای و برخورداری از فرم، روایت خوب و تکنیک بالا توانسته بود نظر مخاطبین را به خود جلب کند و این نوع مستندها مثل سایر مستندهای جشنواره، مورد تشویق گرم مخاطبین قرار می گرفت. این مسئله نشان می دهد که اگر این نوع مستندها از کیفیت لازم از همه جهات برخوردار باشد، مورد علاقه و تشویق عموم مخاطبین با همه طیف هایش قرار می­گیرد و آنها می توانند براحتی با جهان این نوع مستندها ارتباط برقرار کنند و آن را بپذیرند.

مقوله بعدی در برگزاری این دوره از جشنواره سینما حقیقت بود که توانسته بود از با نظم مثال زدنی و شروع به موقع مستندها، رضایت مخاطبین را به خود جلب کند و اگر مستند خاصی مورد استقبال گسترده طیف های مختلف قرار می گرفت، مسئولین جشنواره سانس های ویژه و مافوق برنامه برای چنین مستندهایی اختصاص می دادند.

می­توان ادعا کرد که مستندهای این دوره از سینما حقیقت بلحاظ کیفی نسبت به دوره های پیشین پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. اگر حمایت ها ادامه یابد، مستندسازان ایرانی به راحتی می توانند در بُعد بین المللی تولیدات قابل ملاحظه ای ارائه دهند که جا دارد این روند حمایت هچنان ادامه یابد تا مستندسازان جوان بتوانند به صورت حرفه ای در عرصه مستندسازی ورود کنند تا خلاقیت اینگونه افراد در فرم و نوع روایت و پرداخت سوژه و موضوع، باعث گشوده شدن افق های جدیدی در دنیای مستندسازی شود.

امید است این روند با لحاظ کردن سلایق مختلف و حمایت از مستندسازان نوپا در دوره های بعدی مستمر یابد تا جریان فرهنگی جامعه در عرصه مستند صعود چشمگیری داشته باشد.

به امید آن روز ................

مهدی امینی

افزودن دیدگاه جدید