گزارش اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر

مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر پنجشنبه ۶ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد و برگزیدگان خود را شناخت.

به گزارش ستاد خبری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با پخش سرود جمهوری اسلامی کشورمان و قرائت قرآن مجید در تالار وحدت آغاز شد. مراسم در حال حاضر با اجرای قطعه ای نمایشی ادامه دارد. رامبد جوان که اجرای مراسم را برعهده دارد با حضور روی سن به حاضران خیرمقدم گفت.

رامبد جوان در سخنانی گفت: چیزی در حدود هفتاد دقیقه در خدمت شما هستیم و تند تند جوایز را می دهیم.

وی افزود: امسال جشنواره بسیار جذاب بوده و طی سه سالی که این جشنواره را دنبال کرده ام به عنوان یک فیلم‌بین کیف کرده ام و احساس کردم جشنواره استانداری است.

رامبد جوان بیان کرد: بخش دارالفنون این جشنواره فوق العاده است چرا که ۱۵۰ دانشجو از کشورهای مختلف در آن حضور دارند. در طول جشنواره مهمان های جشنواره به دانشکده های مختلف می روند و با دانشجویان کشورمان ارتباط برقرار می کنند.

این بازیگر سینمای کشورمان تاکید کرد: دیگر مثل سابق مهمانان را به هتل های بالای شهر نمی برند و در هتل فردوسی اسکان داده می شوند تا در جریان زندگی در میانه شهر ما باشند.

وی افزود: سینماگران ما گردانندگان این جشنواره هستند یعنی از رضا میرکریمی تا معتمدآریا جشنواره را برگزار می کنند.

رامبد جوان به شوخی گفت: من زنم را با ۶۵ کیلو به جشنواره تحویل دادم و حالا با ۲۵ کیلو تحویل گرفتم! پس این جشنواره فرصت خوبی برای لاغر شدن است!

وی ضمن تشکر از محسن شاه ابراهیمی از رضا میرکریمی دعوت کرد تا به صحنه بیاید.

رضا میرکریمی دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: خیلی به مراسم پایانی جشنواره خوش آمدید. من در این ۳ سال که دبیری جشنواره را برعهده دارم برای ارایه گزارش این بالا می آیم و می خواهم بار دیگر از این فرصت استفاده کرده و از همکارانم و مدیرانی که به من کمک کردند تشکر کنم.

وی افزود: هیچ کاری محقق نمی شود مگر با همراهی مدیران و همکاران گروه.

میرکریمی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: جشنواره خوب یا بد آنچه اتفاق افتاد حاصل دسترنج یک تیم دلسوز و خوش فکر بود و می خواهم از همه مدیران خوبی که به من در این اتفاق کمک کردند تشکر کنم. هیچ کار بزرگی اتفاق نمی افتد مگر با وجود یک تیم خوب و من این تیم را داشتم. از همه اهالی سینما برای برگزاری این جشنواره تشکر می کنم. از همه آنهایی که چه فیلمشان قبول شد چه نشد تشکر می کنم .از مهمانان که آنها را برای برگزاری ورک شاپ ها و ... خسته کردیم تشکر می کنم.

دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر خطاب به رسانه ها گفت: از اهالی رسانه و رسانه ملی تشکر می کنم که ما را همراهی کردند. از کسانی که حتی تلاش کردند حاشیه منفی ایجاد کنند تشکر می کنم همین که جشنواره برایشان مهم بوده از آنها سپاسگزارم.

وی افزود: پیشاپیش به همه برنده ها تبریک می گویم و امیدوارم سال های بعد هم فیلم هایشان را برای ما بفرستند.

وی در پایان صحبت های کوتاهش از حضار خواست فیلمساز بزرگ اولیور استون را که در سالن حضور دارد تشویق کنند.

رامبد جوان در ادامه مراسم اعلام کرد که شبکه نمایش این مراسم را زنده پخش می کند.

 • جایزه نتپک

داوران نت‌پک عبارتند از: رامان چاولا، حبیب احمدزاده، آصیف رستم‌اف.

فیلم «هندی و هرمز» به کارگردانی عباس امینی از ایران

عباس امینی با اشاره به اینکه از دریافت این جایزه سورپرایز شده است، گفت: آرزو می کنم بچه های سرزمین دیگر به دلیل فقر تن به ازدواج زودهنگام ندهند.

 • جایزه بهترین فیلم اول

داوران بخش فیلم‌های اول عبارتند از: محمدعلی باشه آهنگر، برمک اکرم، ویرا لانگرووا.

فیلم «درساژ» به کارگردانی پویا بادکوبه از ایران

پویا بادکوبه در سخنانی گفت: چه کیفی می دهد در کشور خودمان جایزه بگیریم. من در همه طبقات اینجا برای همه دست زده ام و حالا خودم اینجا روی سن هستم. از جشنواره فیلم فجر برای حمایت از فیلم های اول و فضای استانداردش ممنونم.

 • جایزه بین‌الادیان

داوران بخش بین‌الادیان عبارتند از: توماس کرول، محمدرضا زائری، والری بو دو مارناک.

فیلم «گندم» به کارگردانی سمیح کاپلان اوغلو محصول ترکیه، آلمان، فرانسه، سوئد و قطر

این کارگردان پس از کسب جایزه اش از دعوت برای این جشنواره و حضور در آن تشکر کرد.

 • جایزه صلح

جایزه صلح جشنواره برای یک عمر دستاورد هنری به ریتی پان کارگردان کامبوجی تعلق گرفت.

رامبد جوان ضمن ارایه سابقه ای از کارنامه فیلمسازی اولیور استون از وی دعوت کرد که روی سن حضور یابد.

اولیور استون روی صحنه آمد و بیان کرد: باید الان یک جایزه بدهم و حتما می دانید او کیست. دوست من در مدت های مدید در شرایط سخت مشغول ساخت فیلم بوده و من با افتخار این جایزه را به ریتی پان تقدیم می کنم.

همچنین دیپلم افتخار به فیلم «معدنچی» به کارگردانی هانا اسلک محصول اسلوونی و کرواسی تقدیم شد.

ریتی پان پس از کسب جایزه اش گفت: از لطف و میزبانی شما تشکر می کنم. این جایزه معنای خاصی برای من دارد باید بگویم شاید سینما نتواند دنیا را تغییر دید اما به برقراری دیالوگ بین ما کمک می کند‌.

در ادامه مراسم اسلک روی صحنه آمد و این بانوی کارگردان آرزو کرد در سال های آتی ما بتوانیم فیلم های کوتاه و مستند و تجربی زیادتری به کارگردانی زنان ایرانی در جشنواره های بزرگ جهان ببینیم. هر آرزویی در جای خودش به حقیقت می پیوندد و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

 • جایزه بخش جلوه‌گاه شرق

داوران بخش جلوه‌گاه شرق (پانورامای فیلم‌های کشورهای آسیایی و اسلامی) عبارتند از: عمار جمال، فرهاد اصلانی، سالومه دموریا، سوهان پانشا، احمد بویاچوغلو.

 • بهترین فیلم کوتاه آسیایی: «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت محصول ایران

محمد کارت ابراز خوشحالی کرد که برای اولین فیلم داستانی اش جایزه گرفته است و این می تواند شروع خوبی برایش باشد.

 • بهترین کارگردان آسیایی: مریم بحرالعلومی برای فیلم «پاسیو» از ایران

مریم بحرالعلومی بیان کرد: خوشحالم که یک دستیار کارگردان در اولین کار بلندش از جشنواره وطنی جایزه می گیرد. از همکاران و هیات داوران تشکر می کنم که من را قابل دانستند قطعا روح پدرم امشب شادتر از هروقت دیگری خواهد بود.

در ادامه مراسم محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی روی صحنه آمد و در کنار داوران قرار گرفت.

تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی به «پدر و پسر» به کارگردانی دونگ دینگ لونگ محصول ویتنام اهدا شد.

دونگ دینگ لونگ کارگردان این اثر پس از کسب جایزه اش اظهار کرد: از همه تشکر می کنم. این جایزه برای ما عزیز و گرانمایه است. ما روح بشردوستی ایرانیان را می شناختیم اما در سفر به تهران با زیبایی های این شهر هم آشنا شدیم.

وی افزود: از جشنواره جهانی فیلم فجر سپاسگزارم که این فرصت را در اختیار ما قرار داد.

رامبد جوان در ادامه مراسم از رضا کیانیان که رییس کاخ جشنواره جهانی فیلم فجر هم است دعوت کرد روی سن حاضر شود.

وی با شوخی گفت: آقای کیانیان همیشه با اخلاق خوش و گاهی هم با اخلاق «اوممم» در کنار ما بود!

رضا کیانیان گفت: افتخار می کنم که این جایزه محترم را ۳ سال است که من اهدا می کنم. این جایزه اخلاق است! این جایزه برای من پس گردنی خوبی است یعنی بچه خوبی باش و من سعی می کنم بچه خوبی باشم. از یکی از همشهریانم که مشهدی است دعوت می کنم به صحنه بیاید. سید عباس صالحی.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور روی سن در سخنانی گفت: کشور ما با فرهنگ و شعر و هنر خودش را به جهان معرفی می کند. در دوره ای که خیلی ها تلاش می کنند از ایران چهره دیگری بسازند ولی عده ای چون شاعران و هنرمندان و سینماگران می کوشند که ایران را آنچنان که بود و هست و باید باشد نشان دهند.

وی افزود: به شمایی که تلاش می کنید چهره درستی از ایران به جهان نشان دهید تشکر می کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: به سهم خودم از کسانی که در این چند سال تلاش کردند جشنواره جهانی فیلم فجر را به خوبی برگزار کنند تشکر می کنم. از کسانی که از راه دور آمدند تا ایران زیبا را ببینند تشکر می کنم.

 • جایزه محمد امین (ص)

جایزه محمد امین (ص) توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجید مجیدی برای فیلم «آن سوی ابرها» محصول هند اهدا شد.

 • جوایز بخش مسابقه بین‌الملل

داوران جشنواره در بخش مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت) عبارتند از: جیووانی اسپانیولتی، محمود کلاری، جوانا کاس کراوزه، میلچو مانچفسکی، مریلا زارعی، آدور گوپالاکریشنان، دیمیتری آتانیتیس.

 • لوح تقدیر برای فیلم «آقای گوزن» به کارگردانی مجتبی موسوی محصول ایران

موسوی در سخنانی گفت: چقدر خوشحالم که اولین جایزه برای فیلمم در ایران است. در ماه های آینده به جشنواره های بزرگی چون انسی می رویم.

وی از مسئولان خواست که انیمیشن ایران را دست کم نگیرند. لوح این برگزیده کمی دیر به دستش رسید که رامبد جوان با همین موضوع شوخی کرد.

یکی از داوران گفت: این فیلم واقعا استثنایی است و توصیه می کنم به تماشای آن بنشینید. من فیلم های کوتاه زیادی دیده ام ولی این اثر متفاوت است.

 • جایزه بهترین فیلم کوتاه جوایز مسابقه بین الملل به فیلم «وفاداری» به کارگردانی تاتیانا فدوروسکایا محصول روسیه

وی که در مراسم حضور نداشت در پیان تصویری گفت: خوشحالم که در این جشنواره بودم.

 • جایزه ویژه هیات داوران مسابقه بین الملل به ریچارد کندریک فیلمبردار فیلم «ترانه گرانیت» محصول ایرلند و کانادا
 • جایزه بهترین بازیگر زن به ماهور الوند بازیگر فیلم «هت تریک» محصول ایران رسید.

این جایزه توسط مریلا زارعی اهدا شد.

ماهور الوند در سخنانی گفت: به همه عوامل فیلم به ویژه کارگردان اثر آقای رامیتن لوافی خسته نباشید می گویم. از همبازی های خوبم تشکر می کنم که اگر نبودند این فیلم اینطوری که دیدید ساخته نمی شد. از داوران محترم که به من توجه کردند متشکرم. این جایزه به من توان می دهد که بهتر راهم را ادامه دهم.

 • جایزه بهترین بازیگر مرد به لئون لوچف بازیگر «معدنچی» محصول اسلوونی و کرواسی رسید.

کارگردان اثر برای دریافت جایزه روی سن حاضر شد.

اسلک این جایزه را به نیابت از این بازیگر دریافت کرد و گفت: مفتخرم که این جایزه را از طرف لئون دریافت می کنم و این شب بسیار با شکوه است. ای کاش همیشه با هم بخندیم نه به هم.

مریلا زارعی بعد از اهدای جایزه این بخش گفت: جا دارد به همه همکارانم در فیلم «تنگه ابوقریب» خسته نباشید گفته و بگویم در دل ما جا دارید.

 • جایزه بهترین فیلمنامه به رامتین لوافی برای فیلم «هت تریک» محصول ایران رسید.

لوافی عنوان کرد: هیچ جایزه ای به اندازه جایزه فیلمنامه شیرین نیست . از این جایزه لذت بردم. از همه دست اندرکاران جشنواره و همکارانم ممنونم.

برای جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه بین الملل از رضا میرکریمی دعوت شد که روی سن حضور یابد.

محمود کلاری یکی از داوران این بخش گفت: داوری برای ما چالش سخت و جذابی بود. ما ۶ نفر از کشورها و فرهنگ های مختلف بودیم ولی هیچ انتخابی با کمتر از پنج رای بالا نیامد.

 • جایزه بهترین فیلم به میلکو لازاروف برای فیلم «آگا» از بلغارستان، آلمان و فرانسه رسید.

تهیه کننده این اثر گفت: از همه شما به خاطر این جایزه ارزشمند تشکر می کنم.

کارگردان اثر هم گفت: از هیات داوران و دبیر جشنواره برای انتخاب این فیلم و از جوانان ایران تشکر می کنم.

رامبد جوان در خاتمه با اشاره به اینکه «آگا» یکی از بهترین فیلم هایی بود که در این دوره از جشنواره تماشا کرد، بیان کرد: در این لحظه کنسرتی برگزار می شود اتفاقی که اگر به طور رسمی از آن با خبر شوید به محض اینکه بخواهید بلیت آن را تهیه کنید، بلیت تمام می شود.

در پایان مراسم استاد شهرام ناظری و پسرش حافظ ناظری روی صحنه آمدند و به اجرای قطعات موسیقی ایرانی به طور زنده پرداختند‌.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، علی اکبر صفی پور مدیر بنیاد رودکی، الیور استون کارگردان آمریکایی، ریتی پان مستندساز کامبوجی و نادر طالب زاده پژوهشگر از جمله حاضران در مراسم بودند.

افزودن دیدگاه جدید