خلاصه کتاب سینما، سیاست، آزادی

در این کتاب، در مجموع سیزده گفتگو درباره آسیب‌شناسی گذار به سینمای کثرت‌گرا جمع‌آوری شده است که در ادامه به معرفی اجمالی آن‌ها می‌پردازیم:

تهیه و تنظیم: ریحانه ولیدآبادی

نام کتاب: سینما، سیاست، آزادی

نویسنده: پیام فضلی نژاد

چاپ: اول

سال چاپ: ۱۳۷۹

انتشارات: الست فردا

محل نشر: تهران

تعداد صفحه: ۲۰۳

 

سینما، سیاست، آزادی گردشی است به همراه تنی از فاضلان، خردورزان و البته برخی از سیاست بازان در قارهٔ فراخ سیاست سینما حول آسیب‌شناسی گذار به سینمای کثرت‌گرا و ایضاح این معنا که: نوسازی سیاسی ـ مذهبی سینمای ایران همگون با جنبش مدنی این ملک، به چه سان صورت می‌بندد و توزیع دموکراتیک قدرت فرهنگی ـ هنری به چه نحو محقق می‌گردد.

سینما، سیاست، آزادی گفت و گوهایی است برآمده از نظرگاه‌های یک پلورالیست و با اعتقاد به جامعهٔ هنری پلورالیستیک و ذمّ انحصار در فهم مفاهیم از سوی هنرمندان و فرهنگ‌مردان متصل به قدرت و قائل شدن به وجود حظّی از آن در نزد دیگران و ستایش مشفقانهٔ تعقل آزادانه در سینما، رهایی از رویکردهای ایدئولوژیک در سیاست سینما و نیل به سوی رقابت فکری و ایدئولوژیک در این عرصه.

در این کتاب، در مجموع سیزده گفتگو درباره آسیب‌شناسی گذار به سینمای کثرت‌گرا جمع‌آوری شده است که در ادامه به معرفی اجمالی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. محسن آرمین: او فارغ التحصیل مهندسی الکترونیک و دارای فوق لیسانس علوم قرآن و حدیث و دکترای تحقیقات اسلامی است. محسن آرمین تاکنون دارای سمت‌هایی، چون مدیرکل مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون دفتر پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها، مدیرعامل بنیاد اندیشه اسلامی بوده است. او نماینده مردم تهران در ششمین دوره مجلس بود.

 

۲. احمد بورقانی: او تاکنون سمت‌هایی، چون دبیر سرویس سیاسی، سردبیری سرویس سیاسی، سردبیری ارشد خبرگزاری و مدیریت اخبار خبرگزاری در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشته است. احمد بورقانی، سایت ایران نت را راه‌اندازی و نیز سمت معاونت مطبوعاتی ـ تبلیغاتی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت. او نماینده مردم تهران در ششمین دوره مجلس بود.

۳. حمیدرضا ترقّی: از پانزده سالگی وارد مبارزه با رژیم شاهنشاهی گشت و چهار سال بعد دستگیر و به زندان افتاد. از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۶۳ قائم مقام حزب جمهوری اسلامی شاخه خراسان و مسئول تشکیلات آن شعبه بود. وی همچنین مدیریت کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان خراسان را نیز بر عهده داشت. در پنجمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران به نمایندگی مردم «مشهد» برگزیده شد. با برگزار شدن کنگره چهارم جمعیت موتلفه اسلامی به عضویت در هیأت رئیسه آن درآمد. از فعالیت‌های فرهنگی او می‌توان نگارش نمایشنامه‌های: «سید قطب و مبارزات او»، «آسیه، زن مؤمنه»، «عایشه» و نیز سردبیری هفته نامه شما، ارگان رسمی جمعیت مؤتلفه اسلامی را نام برد.

۴. حمیدرضا جلایی‌پور: لیسانس و فوق لیسانس جامعه شناسی را از دانشگاه تهران و دکتری خود در رشته جامعه شناسی سیاسی را از دانشگاه لندن اخذ نمود. وی صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه جامعه، رئیس هیأت مدیره شرکت چاپ و انتشارات «جامعه روز» و ناشر روزنامه توس، رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه نشاط، رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه عصر آزادگان، رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه اخبار اقتصاد و صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه نوسازی می‌باشد. فرمانداری نقده، فرمانداری مهاباد و معاونت سیاسی استانداری کردستان از جمله مسئولیت‌های «جلایی پور» پس از انقلاب اسلامی است.

۵. علی حکمت: علی حکمت تاکنون عضو تحریریه نشریه اندیشه اسلامی، سردبیر فصلنامه یاد، سردبیر روزنامه خرداد، سردبیر روزنامه فتح و رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات بوده است.

۶. مسعود ده‌نمکی: با شروع جنگ تحمیلی به خدمت مناطق مختلف عملیاتی درآمد و با اتمام آن، تحصیلات خود را در حوزه علوم دینی تا اخذ درجه رسائل و مکاسب پی گرفت. موفق به اخذ مدرک کارشناسی در دو رشته علوم سیاسی و کامپیوترشد. در سال ۱۳۷۵ هفته نامه شلمچه را منتشر کرد. با تعطیلی شلمچه، «ده‌نمکی» سردبیری روزنامه جبهه را برعهده گرفت. وی کتاب «خاکریز پنهان» را پیرامون اسارت و جنگ تدوین و گردآوری کرده است.

۷. عزت الله سبحانی: در سال ۱۳۱۱ به «فرانسه» رفت و پس از رجعت به ایران، در سال ۱۳۳۱ در رشته مهندسی مکانیک، از دانشگاه تهران فارغ التحصیل گشت. سردبیری مجله فروغ علم، سردبیری مجله گنج شایگان، مسئولیت توزیع روزنامه راه مصدق، عضویت در نهضت مقاومت ملی، عضویت در شورای مرکزی نهضت آزادی ایران از جمله فعالیت‌های او در پیش از انقلاب اسلامی ایران است. «سحابی» در رژیم شاهنشاهی بارها دستگیر و به جرم فعالیت علیه امنیت ملی، روانه زندان شد. وی پس از انقلاب اسلامی مسئولیت‌هایی نظیر عضویت در شورای انقلاب، ریاست سازمان برنامه و بودجه، عضویت در مجلس خبرگان تصویب قانون اساسی و نمایندگی مردم تهران در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی را عهده دار بود.

۸. عباس سلیمی نمین: تحصیلات عالی خود را در انگلستان گذراند و موفق به دریافت مدرک کارشناسی کامپیوتر گشت. عضویت در سرویس سیاسی روزنامه کیهان، مدیر مسئولی کیهان سال، مدیر مسئولی مجله ترکی زبان یول، چهارده سال مدیر مسئولی و سردبیری روزنامه کیهان هوایی و مدیر مسئولی روزنامه انگلیسی تهران تایمز از سوابق روزنامه نگاری وی است. همچنین از فعالان اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا، عضو شورای مرکزی جمعیت روزنامه نگاران مسلمان (لندن) و عضو شورای خط مشی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

۹. عباس عبدی: در ۱۳۵۳ در دانشگاه پلی تکنیک پذیرفته و سال ۱۳۶۳ در رشته مهندسی پلیمر فارغ التحصیل شد. وی در دوره رکود فعالیت‌های سیاسی (سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳) با مطالعه جامعه شناسی، حقوق و سیاست، حوزه تخصصی خویش را تغییر داد. از مسئولیت‌های «عبدی» می‌توان به: معاونت فرهنگی ت مرکز تحقیقات استراتژیک، عضویت در دفتر تحقیقات اجتماعی، عضویت در هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، عضویت در دفتر پژوهشی آینده و عضویت در هیأت مؤسس و شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی اشاره کرد. با تأسیس روزنامه سلام در سال ۱۳۶۹ به عضویت در شورای سردبیری آن برگزیده شد. سردبیری نشریه بهار، عضویت در شورای سردبیری روزنامه سلام، عضویت در شورای سردبیری هفته نامه راه نو، عضویت در شورای سردبیری روزناما امروز و عضویت در شورای سردبیری روزنامه مشارکت از جمله فعالیت‌های مطبوعاتی «عبدی» است.

۱۰. ابراهیم یزدی: سال ۱۳۲۶ در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران پذیرفته و در سال ۱۳۳۲ موفق به اخذ مدرک دکترا شد. عضویت در هیأت تحریریه نشریات: فروغ علم، گنج شایگان، مهد علم، راه مصدق، اندیشه جبهه ارگان جبهه ملی ایران، مدیریت روزنامه انگلیسی زبان صدر اسلام و مدیریت موسسه مطبوعاتی کیهان از جمله فعالیت‌های مطبوعاتی وی است. از فعالیت‌های سیاسی یزدی می‌توان به: عضویت در نهضت خداپرستان سوسیالیست (۱۳۲۶)، عضویت در نهضت مقاومت ملی (بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۲۸)، عضویت در کمیته ویژه جبهه ملی دوم (۱۳۳۹)، دبیر شورای مرکزی جبهه ملی ایران شاخه آمریکا، عضویت در شورای انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷) معاون نخست وزیر در امور انقلاب (۱۳۵۷)، وزیر امور خارجه دولت موقت (۱۳۵۸)، نماینده ویژه بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران در حل بحران‌های استان‌های کشور (۱۳۵۸)، نمایندگی مجلس شورای اسلامی (دوره اول)، عضویت در شورای مرکزی نهضت آزادی ایران، ریاست هیات اجرایی و دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران (۱۳۵۷)، دبیرکلی و ریاست شورای مرکزی این حزب از سال ۱۳۷۳ به بعد اشاره کرد.

۱۱. صادق خلخالی: وی از سال ۱۳۴۱ پا به عرصه مبارزات سیاسی علیه رژیم شاهنشاهی نهاد و: در دهه پنجاه به سبب مخالفت‌های آشکارش با حکومت شاه هشت سال را در زندان سپری کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی به حکم امام خمینی (ره) به حاکمیت شرع کل دادگاه‌های انقلاب اسلامی ایران منصوب شد و تا سال ۱۳۶۰ در این سمت باقی ماند. نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی و نمایندگی مردم «قم» در دو دوره مجلس شورای اسلامی از جمله مسئولیت‌های دیگر ایشان می‌باشد.

خلخالی که استاد درس خارج فقه حوزه علمیه «قم» است در ۱۶ شهریورماه ۱۳۷۰ رساله توضیح المسائل خود را منتشر نمود.

۱۲. یوسف صانعی: در سال ۱۳۲۵ وارد وزه علمیه اصفهان شد و پس از طی مقدمات و استفاده از علمای آن حوزه در سال ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیل به «حوزه علمیه قم» رفت وی در سن بیست و دو سالگی به مرحله اجتهاد رسید.

از سال ۱۳۵۴ رسماً تدریس خارج فقه را با کتاب زکات در مدرسه حقانی (شهیدین) آغاز نمود. عضویت در شورای عالی قضایی، عضویت در شورای نگهبان و دادستانی کل کشور به حکم بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران از مسئولیتهای آیت الله العظمی «یوسف صانعی» پس از انقلاب اسلامی است.

۱۳. محمد عبائی خراسانی: آیت‌الله حاج شیخ محمد عبائی خراسانی، مجتهد عالی‌قدر که اجازه اجتهاد خود را از آیات عظام «سید عبدالکریم موسوی اردبیلی»، «حاج شیخ ابوالحسن شیرازی» و نیز مرحوم میرزا هاشم آملی دریانت کرده است. از سن هجده‌سالگی فعالیت‌های سیاسی سا خود را با حمایت از نشریات انقلابی چون: ندای حق مسلمین و مکتب اسلام آغاز نمود و در دوران مبارزات انقلابی در سال ۱۳۴۸ از سوی رژیم ستم‌شاهی دو سال به زندان افتاد. با ادامه حرکت‌های انقلابی خود به سه سال تبعید محکوم شد که هشت ماه از دوران تبعید خود را در بندر دیلم و بیست‌وهشت ماه را در شهر محروم نائین سپری کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران «عبائی خراسانی» در سال ۱۳۵۸ به همراه جمعی از همفکران خود «دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» را پایه‌گذاری نمود و تا سال ۱۳۷۳ مسئولیت و سرپرستی آن نهاد را عهده‌دار بود. از دیگر مسئولیت‌های ایشان می‌توان به:| دبیری دبیرخانه ائمه جمعه کل کشور (۱۳۶۹-۱۳۶۲)، نمایندگی امام خمینی (ره) در شورای مرکزی ائمه جمعه کل کشور (۱۳۶۸)، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی (۱۳۶۸)، امامت موقت جمعه شهر مشهد (۱۳۷۳-۱۳۶۳) اشاره کرد. در روز ولادت امام رضا (ع) سال ۱۳۷۳ پس از اقامه نماز وی مورد سوءقصد قرار گرفت و با سه گلوله از پشت، گردن و سینه مجروح شد. «عبائی خراسانی» همچنین مشاور جمهور خاتمی در امور روحانیون (۱۳۷۶ تاکنون) و نماینده نخست مردم در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید