مشکلات پیش روی سینما انقلاب

چکیده: این نوشتار در صدد بیان مباحث بنیادین و نظری سینما انقلاب نیست و قبل از ورود به بحث اصلی این را متذکر شوم که اصل دغدغه ی این گونه مسائل به جا و ضروری است ولی در فرم و اجرا نیازمند دقت و تامل بیشتر است.
مشکلات پیش روی سینما انقلاب

مهدی امینی

در ادامه به برخی از مشکلات پیش روی سینما انقلاب  اشاره می شود:

اول این که افرادی که هسته ی مرکزی فکری را عهده دار هستند ، باید افرادی باشند که تخصص شماره ی یک آن ها همین مساله ی سینما انقلاب باشد و نمی شود افرادی که تخصص آن ها در عرصه های دیگر از قبیل فلسفی ، کلامی ، اجتماعی و ... باشد ؛ بیایند در باب سینما انقلاب هم نظر بدهند و به چند مصاحبه و جلسه ی سخنرانی اکتفا کنند چرا که حساسیت در مقوله ی سینما انقلاب خیلی بیشتر و پرداخت به آن پیچیده تر است.

وظیفه ی اصلی این هسته هم عمق بخشیدن و مبنا سازی در ارتباط با مسائل سینما انقلاب باشد. جهت چکش کاری این مقوله باید راه نقد و آسیب شناسی باز باشد و تنها طیف خاص با سلیقه ی خاص عهده دار سینما انقلاب نباشد.

دوم؛ در کنار پرداخت به مباحث نظری ؛ آسیب شناسی هم پا به پای سینما انقلاب پیش رود و عهده داران سینما انقلاب این نوع آمادگی را در خود بیشتر تقویت کنند و روحیه ی تعامل جهت آسیب شناسی مقوله ی سینما انقلاب فراغ باشد تا کار از استحکام لازم برخوردار باشد.

سوم؛ در باره ی نحوه ی اجرای نشست هایی در موضوع سینما انقلاب که متاسفانه جایگاه خبرنگاران، مصاحبه ، بولتن روزنامه و غیره دیده نمی شود.

سینما رسانه است و با ابزار رسانه ای باید در خدمت سینما خصوصا سینما انقلاب قرار گیرد . فضا باید به طوری رقم بخورد که خبرنگاران و سایر عوامل مشتاقانه برای حضور در سینما انقلاب فعالیت کنند که برای این کار عوامل سینما انقلاب باید بازنگری جدی در فیلم های اکران شده و اساتید دعوت شده داشته باشند تا جذابیت و شوق حضور بالا رود.

چهارم؛ معمولا فیلم هایی که اکران می شود یک سری فیلم های خثی و بدون مساله است ، افرادی که این گونه فیلم ها را می بینند باعث می شود رغبتی برای تماشای فیلم های بعدی نداشته باشند .

نظر شخصی بنده این است که چه بسا به خاطر کیفیت پایین فیلم ، سانس اکران فیلم تعطیل شود تا چنین وانمود نشود که باری به هر جهت اکران ادامه یابد هرچند با فیلم مستند . قبول دارم که یکسری مشکلات به وجود آمده ناشی از ناهماهنگی عوامل سینمایی مربوط  به پخش می باشد ولی این مساله نباید دست آویز اکران هر فیلمی روی پرده­ی سینما باشد.

افزودن دیدگاه جدید